سبک های عکاسیعکاسی

۳۵ ترفند و نکته برای عکاسی پرتره

محمدعلی کشاورز

در این مقاله ۳۵ قانون یا پیشنهاد برای عکاسی پرتره معرفی خواهیم کرد که شما می توانید با رعایت کردن آنها عکس های پرتره بهتری بگیرید و لذت بیشتری از عکاسی را تجربه کنید.

این مقاله در دوقسمت ارائه شده برای دیدن قسمت دوم این آموزش به اینجا بروید

بریم سرغ آموزش چگونه ژست گرفتن سوژه

چرا قوانین ژست گرفت در عکاسی وجود دارد؟

مردم حاضرند گاهی تا ۱۰۰ دلار بابت یک عکس ۲۰ در ۲۵ سانتیمتری بپردازند به شرطی که عکاس بتواند پرتره خوبی از آنها بگیرد و با دیدن آن عکس بتوانند احساس زیبایی داشته باشند. حال شما با رعایت کردن موارد و نکات زیر یک پرتره عالی تحویل دهید و احساس بی نظیری را در شخص به وجود آورید و به خود افتخار کنید. البته این را نیز متذکر شوم کا اینها تمام تکنیک ها نیستند و تجربه در این راستا نقش زیادی دارد.

در نظر داشته باشید این راهنما فقط برای عکاسی پرتره می باشد، بگذارید یک مثال بزنم : یک وانت و یک ماشین مسابقه هر دو ماشین هستند و هردو از بنزین استفاده می کنند، هر دوی آنها هم شما را به مقصد می رسانند ولی این کجا و آن کجا! دقیقا این موضوع برای عکاسی پرتره و عکاسی مد هم صدق می کند. پرتره در اصل به معنای شمایل چهره در تصویر است ولی در عکاسی مد این موضوع را در همه چیز می بینند حتی در لباس و از برخی از قوانین پیروی نمی کنند.

قانون اول: لباس بدون آستین (ممنوع) بخصوص در قسمت شانه های پرتره :

تصاویر زیر را نگاه کنید، در عکس سمت چپ سوژه از لباس بدون آستین اسفاده کرده و در تصویر سمت راست آستین دارد . کدامیک در نگاه اول چشم شما را به سمت چهره می برد؟ سمت راست. در پرتره چهره شخص مد نظر است.

لباس بدون آستین

قانون دوم: سوژه شلوارک نپوشد :

همانطور که می بینید در تصویر زیر پدر و فرزند کوچک خانواده شلوارک پوشیده اند و پاهای برهنه آنها جلب توجه کرده است و این به این دلیل است که همیشه ناخودآگاه چشم ها به سمت پوست برهنه جذب می شوند و به همین دلیل است که باید تنها پوست برهنه در تصویر پوست صورت سوژه باشد. به یاد داشته باشید مهمترین چیز و یا به قولی در پرتره همه چیز چهره است!

شلوارک نپوشد

۳- از رنگ های روشن و طرح های برجسته روی لباس خود داری کنید:

اگر این دو در تصویر باشد باز هم از اهمیت چهره در تصویر کم می کند از این دو مخصوصا در سر شانه ها حتما نباید استفاده شود.

۴- شانه نباید جلو صورت باشد.

ژست سوژه طوری نباشد که شانه اش جلوی صورتش را بگیرد.

۵- رعایت زاویه غیر از ۹۰ درجه با سوژه

بدن پرتره نباید با زاویه ۹۰ درجه از دوربین قرار گیرد. توجه داشته باشید که بهترین حالت ۴۵ درجه است. در حالت ۹۰ درجه سر و شانه ها در یک راستا قرار دارند و چهره کمتر مومرد توجه است در تصویر زیر می توانید این موضوع را بیشتر درک کنید.

به سوژه بگویید که صاف بنشیند (قانون هفتم)

هرگز به سوژه اجازه ندهید که قوز کند و بگویید که صاف بنشیند. در تصویر زیر میتوانید شانه های سوژه را که حالت گرد به خود گرفته ببینید که این نکته یک نقطه ضعف است.

زاویه سوژه نسبت به دوربین

۶- قد سوژه را بلند کنید

میتوانید از یک چهارپایه کوچک و یا هرچیز دیگری که سوژه بتواند پایش را روی آن بگذارد استفاده کنید . در تصویر زیر می بینید که من از یک نردبان که برای این کار درست کرده ام که سوژه با گذاشتن یک پا روی آن بهتر ژست و استایلش را تنظیم کرده و با این کار کمتر قوز میکند و بهتر به نظر می رسد.

(برای زن ها) تکیه دادن به قسمتی که دورتر از دورین است (قانون نهم)

در تصویر زیر میبینید که من یک گوه چوبی را زیر باسن سوژه و در قسمت جلویی قرار دادم که شانه ای که به دوربین نزدیکتر است کمی بالا تر بیاید و به نظر می رسد که سوژه کمی به عقب تکیه داده و این عکس را جذاب تر می کند.

تنظیم قد سوژه

۸- سوژه کمی به جلو خم شود

این کار باعث میشود که سوژه از حالت ثابت خارج شود و احساس جنبش و حرکت را در عکس منتقل می کند . فقط کافیست به سوژه بگویید کمی از کمر به جلو خم شود. در تصویر سمت راست این قانون رعایت شده و جذابیت بیشتری را منتقل می کند.

خم شدن سوژه به جلو

۱۰- موقعیت چانه

 در افرادی که چانه پهن یا دوتایی دارند سعی کنید که دوربین را کمی بالاتر بیاورید تا چانه اش کوچکتر به نظر بیایدو یا بگویید که او سرش را کمی به طرف پایین خم کند.

۱۱- شیب مناسبی برای سر در نظر بگیرید

سعی کنید برای آقایان سر کمی به طرف شانه ای که پایین تر است خم شود و در زن ها شیب سر به طرف شانه پایینی باشد یعنی سر به طرف شانه بالاتری کج شود. تا نگاه وی زنانه تر به نظر بیاید. در پایین و در تصویر این را بهتر درک می کنید.

زاویه سرزاویه سر زنانه

۱۲-جهت چشم مناسب

به طور کلی برای آقایان بهتر است چشم مستقیم و در راستای نوک بینی را نگاه کند و در خانم ها بهتر است کمی سفیدی چشم بیشتر مشخص باشد.

چشم نباید  به جهتی باشد که سفیدی آن یک طرف جمع باشد مثلا می تواند کمی بالاتر از لنز را نگاه کند . در عکس زیر سوژه به نقطه ای خیره شده است و سفیدی چشم در اطراف آن پخش است. همانطور که می دانید چشم دریچه روح است پس به زاویه دید دقت کنید.

جهت چشم مناسب

۱۳-ارتفاع مناسب دوربین

لنز دوربین را روبروی چشم و سرو شانه سوژه قرار دهید تا تصویر بهتر بنظر برسد . فراموش نکنید که هرچه دوربین پایین تر باشد تصویر پایین تنه چاق تر و بالاتنه لاغرتر و اگر دوربین بالا تر باشد برعکس آن به نظر میرسد.

در تصویر زیر میبینید که در سمت چپ با زاویه ای همسطح سوژه عکس گرفته شده و سوژه کمی چاق تر بنظر می رسد و در تصویر سمت راست دوربین تقریبا ۱ متر از سطح سوژه بالاتر است و روبروی سر و شانه اش هست (چون سوژه کمی به عقب خم شده) بنابراین سوژه خوش اندام تر بنظر می رسد. تصویر را ببینید:

ارتفاع مناسب دوربین

۱۴- استفاده از تکنیک ۱-۲-۲ و ۱-۳-۲

این دو تکنیک بطور خلاصه مربوط به طریقه ایستادن سوژه در کادر است که در ۱-۲-۲ که مخصوص آقایان است، بدن با زاویه ۴۵ درجه از دوربین قرار میگیرد سر با زاویه ۹۰ درجه و چشم با زاویه تقریبا ۳۰ درجه مخالف بدن می باشد. ۱-۳-۲ نیز که مخصوص خانم ها است بدن با زاویه ۴۵ درجه سر با زاویه ۲۰ درجه مخالف بدن و چشم ۹۰ درجه یا به عبارتی مستقیم داخل لنز دوربین است. عکس زیر خود گویای این موضوع می باشد.

ایستادن سوژه در کادر

قانون پانزدهم: از نورپردازی مسطح بپرهیزید

معمولا بهترین پرتره پرتره ای است که یک طرف آن روشن تر از طرف دیگر باشد. وقتی فلاش از دوربین دورتر باشد یعنی سایه بیشتری در تصویر است به آن نورپردازی کوتاه short lighting می گویند و در این حالت صورت خیلی باریکتر به نظر می رسد. وقتی نور بیشتر به دوربین نزدیک باشد و سایه کمتری در پرتره ایجاد نماید به آن نور گسترده broad lighting می گویند . در این حالت صورت پهن تر و بزرگتر به نظر می رسد. دقت کنید که فلاش سر دوربین نیز باعث ایجاد نور بیشتر در صورت سوژه می شود. در تصویر سمت چپ با فلاشی از روبرو عکاسی شده و در تصویر سمت راست با استفاده از یک سافت باکس و با زاویه حدود ۳۰ درجه از دوربین نورپردازی و عکاسی انجام شده.

broad lighting و Short lighting

۱۶- بینی و خط گونه را ببینید

هرچه صورت به طرف دورتر از دوربین بچرخد و به سمت نیم رخ برود بینی بزرگتر به نظر می رسد و خط گونه نیز کمتر آشکار می شود. در نظر داشته باشید ه با چرخیدن بیشتر سر به طرف دورتر از دوربین نه تنها بینی بزرگتر به نظر می رسد بلکه سفیدی چشم ها هم کاملا در یک طرف است (نقص قانون دوازدهم).

بینی و خط گونه

۱۷-اجتناب از شلوغی و درهم و برهمی – سادگی معمولا بهترین راه حل است!

وجود لوازم و اشیای زیاد در کادر و رنگ و وارنگ و داشتن یک پس زمینه شلوغ به شدت تمرکز را بر هم میزند و از اهمیت پرتره می کاهد و چشم را سردرگم می کند. چشم باید فورا به سمت چهر سوژه متمرکز شود. شما می توانید از یک لنز تله با دیاف بالا استفاده کنید تا عمق میدان کمتر شده و پس زمینه محو شود.

امیدوارم از قسمت اول این راهنما لذت کافی را برده و استفاده کرده باشید بخش دوم این آموزش واقعا کاربردی را نیز در اینجا مشاهده نمایید. 

اگر از اين نوشته لذت برديد براي رفع خستگي ما ، يک فنجان قهوه مهمانمان کنيد!

منبع: freedigitalphotographytutorials

توضيحات نوشته به زبان اصلي

  35 Photography Posing Tips and Tricks – Part 1

  These photography poses articles were written by Benji Jones of Sonshine Studios. and serve as a great free photography posing guide. Please visit his website to learn more about these techniques and to view his photography training DVDs for sale.

  There are 35 rules (suggestions) that should be followed if one expects his or her portrait images to rise above the “that is a nice picture” to “WOW you did that?” status.پشتیبانی توسط پیامک به 50001070100005
کسب درآمد سریع و آسان از اینترنت!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. آقای چاوشی ممنون از سایت خوبتون
  خیلی مفید هست و این مطلب هم همینطور.
  خسته نباشی:)
  یه خواهش اینکه اگه ممکنه یک منبعی در مورد آشنایی به طور کلی با تمامی رشته ها و شاخه های مختلف موجود در عکاسی +نمونه تصاویر معرفی کنید.(در سایت های به اشتراک گذاری نمونه تصاویر هست ولی برای کسی که اشنایی نداره کافی نیست…مثل فاین آرت؛فتو مونتاژ واستیل لایف…)
  ممنون

  ۰
  1. خواهش می کنم

   منبع به زبان فارسی کم هست یا اینکه اصلا نیست ولی به زبان خارجی(انگلیسی)زیاده . شما اول مشخص کن که چه شاخه هایی رو نیاز دارین تا معرفی کنیم و تا جایی که بتونیم ترجمه میکنیم و تو سایت قرار میدیم

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

دکمه بازگشت به بالا