سبک های عکاسیعکاسیعمومیمطالب آموزشی

۳۵ ترفند و نکته برای عکاسی پرتره (قسمت ۲)

ترفندهای گرفتن پرتره

خب در قسمت اول از این آموزش با هم ۱۷ نکته مهم در مورد عکاسی پرتره را مرور کردیم که در مورد لباس سوژه (آستین ، شلوارک و …) ، نکاتی در مورد نشستن ، نکاتی در رابطه با ژست سوژه و موقعیت دوربین نسبت به سوژه بود. اکنون بقیه این ۳۵ نکته طلایی را معرفی می کنیم و امید واریم با استفاده از این نکات بتوانید پرتره جذاب تری بگیرید.

۱۷ -۲ اجتناب از لباس با طرح شلوغ

در تصویر سمت چپی می بینید که لباس سوژه یک طرح و الگوی بسیاز شلوغی دارد و از طرفی پس زمینه زیادی واضح است و این دو مشکل این عکس است که در تصویر سمت راست هر دو مورد برطرف شده. لباس تعویض شده و از لنز تله استفاده شده و فاصله سوژه تا پس زمینه بیشتر شده تا پسزمینه تار تر شود البته با فتوشاپ هم این کار را می توان کرد و نکته دیگر سوژه کمی به طرف جلو خم شده که احساس جنبش را منتقل می کند.

فاصله تا پس زمینه

۱۸-رعایت برش بین مفصل ها نیاز نیست

همانطور که در تصویر زیر می بینید کادر روی مفصل سوژه است و به نظر می رسد که دست ها قطع شده. اما بهتر است بدانید که این قاون برای عکس های پرتره معنای چندانی ندارد البته رعایت کنید بهتره.

کادر بندی صحیح

۱۹- انعکاس نور در عینک

 همانطور که در تصویر زیر می بینید اگر بخواهید از سوژه ای با عینک عکس بگیرید مهار کردن انعکاس نور در عینک یک کار اعصاب خرد کن است . من خودم از یک فرم عینک تو خالی و بدون شیشه استفاده می کنم.

شیشه عینک

۲۰- تنظیم نور روی موها

قرار نیست با نور موهای سر سوژه را بپرزانید! نور را کم کنید.

نورپردازی روی موها

۲۱- خم اندر خم

توجه داشته باشید که هیچ جا نباید صاف باشد در تصویر زیر می بینید که سوژه به دیوار تکیه داده کمی به عقب خم شده ، باسن خود را خم کرده و شیب داده ، آرنج دست ها خم شده ، انگشتان خم شده ، پا ها خم شده ، سر نیز به طرف مخالف بدن خم شده . گاهی اوقات چرخش هم جواب می دهد. در تصویر سعی کنید هیچ قسمت سوژه کاملا صاف و مستقیم و با زاویه ۹۰ درجه به طرف دوربین نباشد. این قانون مجموع قوانین ۸-۹-۳۱و ۳۲ است.

پرتره زیبا

۲۲- هرگز دست ها را روی هم نگزارید و آنها را در هم چفت نکنید

همیشه سعی کنید دست ها از هم جدا باشد و بین مفاصل فاصله باشد و هرکدام را جایی قرار دهید تا همسو نباشد. مثلا می توانید پشت سوژه پنهان کنید و یا در عکسهای دسته جمعی پشت یکدیگر بگزارید. در هر سه تصویر زیر این قانون را نقص کرده اند.

دستها را روی دست نگذارید

۲۳- تنظیم دست نزدیک به لنز

این را در نظر داشته باشید که دستی که به لنز نزدیکتر است همیشه بزرگتر نشان داده میشود پس بهتر است پیدا نباشد پس مانند تصویر زیر دستی که دورتر است را روی آن بگذارید تا پوشانده شود. انگشتان دست را نیز تنظیم کنید، همیشه اگر دست پایین تر از کمر قرار دارد انگشتان دست رو به پایین باشد و اگر در بالاتر از کمر است مانند تصویر زیر انگشتان باید رو به بالا قرار گیرند. در تصویر زیر انگشتان دست در بهترین حالت است.

تنظیم دستها در پرتره

قانون ۲۴- از پشت دست زن ها عکس نگیرید

دست زنها ظریف است و دست مردان پهنتر ، پس باید در عکس این را نشان دهید. برای این کار هیچ موقع مستقیما از پشت دست خانم ها عکس نگیرید (تصویر سمت چپ) سعی کنید از بقل دست ها عکس بگیرید تا دست ها ظریفتر به نظر برسد. در تصویر سمت راست می بینید که دستها ظریف تر و دخترانه تر است تا تصویر سمت چپ.

از روبروی دستها عکس نگیرید

این شاید مثال بهتری باشد که متوجه شوید چگونه از دست خانم ها عکس بگیرید.

پرتره روی مبل

قانون ۲۵- وزن بدن را روی پای پشتی بیندازید

در عکس های قدی به سوژه بگویید وزن خود را روی پای دورتر از دوربین بیندازد و پای جلویی را کمی خم کند. با این کار شانه ها و باست بهتر به نظر می رسد.

وزن را روی پای عقبی بگذارید

خب، تا حالا نکاتی را که معرفی کردیم یا برای زن ها تنها و یا برای مرد ها بصورت تک نفره بوده است. نکات بسیاری برای عکاسی از سوژه های مختلف است : برای جوان ها پیر ها نشسته یا ایستاده که در فرصتی به آن ها هم می پردازیم . دقت کنید این نکات بهترین ها و کلیدی ترین نکات هستند. فعا به نکات دو یا چند نفری می پردازیم:

قانون ۲۶- (پرتره دو نفری) تنظیم ارتفاع سر دو نفر

در حالت معمولی باید ارتفاع سرها متفاوت باشد یکی پایین تر (معمولا خانم ها) که تقریبا بالای سر تا پایین ابروی دیگری باشد.

ارتفاع سر

قانون ۲۷- (زوج یا پرتره گروهی) سرها در یک خط نباشد

هیچ سری در امتداد سر دیگری نباید باشد. سعی کنید یک چیدمان زیبا داشته باشید مثل تصویر زیر بترتیب سن.

پرتره گروهی

۲۸- از فاق عکس نگیرید

در حالت های مختلف وقتی سوژه پای دورتر از دوربین را طوری بالا گرفته که فاق آن پیداست زاویه را طوری تنظیم کنید که از فاق او عکس نگیرید. این قانون را برای آقایان بیشتر باید رعایت کرد. این یکی از قانون های قدیمی است که از سالها پیش مرسوم بوده. من کمی قانون شکنی کردم و دو حالت زیر را که سمت راستی برای پسر های دبیرستانی مناسب است را پیشنهاد می کنم.

عکس از فاق

قانون ۲۹- استفاده از رنگ پسزمینه درست

به لباس سوژه نگاه کنید و رنگ زمینه را انتخاب نمایید. اگر سوژه لباس های سفید پوشیده شما از پسزمینه رنگ نرمال رو به جیق استفاده نمایید و اگر لباسش تیره است رنگ زمینه را از نرمال رو به سیاه انتخاب کنید تا موضوع بیشتر در تصویر بدرخشد.

قانون سی ام- اگر دو سوژه دارید یکی را از دیگری متمایز کنید

پاها ، زانوها، دست ها و آرنج ها را در سطوح مختلف قرار دهید این بیشتر از موقعی که هر دو در یک راستا هستند جالبتر است.

پرتره قرمز

۳۱- اجتناب از عکاسی ۹۰درجه (قانون عمومی برای خانم ها)

مثلا در تصویر قانون ۲۵ مربع چوبی را می بینید مربعی که کاپ روی آن است به شکل T است که این یک عیب است. با این کار تمام زوایای مکعب به خوبی دیده نمی شوند. حال در عکاسی از خانم ها هم باید همین کار را کرد یعنی اگر از روبرو ۹۰ درجه عکس بگیریم تمام خصوصیات اندام آنها نمایان نمیشود.

۳۲- از زیر بغل لخت عکس نگیرید

یا آن را بپوشانید و یا طوری ژست بدهید که زیر بغل شخص نمایان نشود . حتما موهای زیر بغل های را در عکس هایی دیده اید . عکس را زشت می کند. تا حالا شده عکس رو بگیرید و برای اینکه مشتری راضی بشه پولش رو بده بشینید زیر بغل روتوش کنید؟

پرتره عروس

۳۳- (پرتره گروهی) چیدن افراد از هر دوطرف به سمت مرکز تصویر

در عکاسی گروهی به افرادی که سمت راست و چپ تصویر هستند بگویید که کمی به طرف مرکز بایستند و سعی کنید مهمترین کاراکتر را در وسط قرار دهید . این کار باعث جلب توجه و تمرکز به وسط تصویر می شود.

پرتره خانواده

۳۴-استفاده از یک لنز تله

تنظیم لنز باعث خوش عکس شدن سوژه می شود که قبلا مقاله ای در این رابطه منتشر کرده ایم.

قانون آخر ۳۵- از گرفتن عکس از عروس به حالت نشسته خودداری کنید

این را در نظر داشته  باشید که لباس عروس برای حالت ایستاده طراحی شده. دنباله آن را در نظر بگیرید ، وقتی حالت نشسته به او بدهید چگونه به نظر می رسد؟ بهترین حالت عکس های عروس ، ایستاده است.

 

این قسمت دوم از ۳۵ ترفند و نکته برای عکاسی پرتره بود.

برای مطالعه قسمت اول از این مطلب اینجا کلیک کنید.

امیدوارم از این آموزش استفاده کامل رو برده باشید.

اگر از اين نوشته لذت برديد براي رفع خستگي ما ، يک فنجان قهوه مهمانمان کنيد!

منبع: freedigitalphotographytutorials

توضيحات نوشته به زبان اصلي

     

    Why Are There Rules to Posing for Photographs?
    People will simply not spend $100.00 for an 8 x 10 snapshot. They will however spend $100.00 for an 8 x 10 if it is a beautiful portrait, and if you follow the photography poses rules in this tutorial you should get beautiful portraits. Once you learn them you can then judiciously bend or break them a little to achieve that “perfect” image that you see in your mind.

    This photography posing guide is for portrait images. Just as there is a difference between a pick up truck and a sports car, even though both are motor vehicles, both run on gasoline and both will get you to your destination in comfort, there is also a difference between portraiture and fashion images. In portraiture it is all about the face. In fact the word “portrait” literally means “A pictorial likeness or photograph of a face.” In fashion photography it is all about the clothing. While some rules will cross over some don’t.

     


پشتیبانی توسط پیامک به 50001070100005
کسب درآمد سریع و آسان از اینترنت!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

دکمه بازگشت به بالا