عکاسیعمومیمطالب آموزشی

۱۲ راه برای خلق یک عکس خلاقانه

یکی از زیبایی های عکاسی دیجیتال افزودن افکت های فتوشاپی به عکس هاست. حال اگر نخواهیم از فتوشاپ در عکاسی استفاده کنیم و با کمک تکنیک های عکاسی عکس های خلاقانه ای بگیریم تکلیف مان چیست؟

۱- دوربین تان را حرکت دهید.

اگر بتوانید در هنگام عکاسی خیلی آرام دوربین تان را تکان دهید از تاثیر رنگ ها و اشیا به قدرت خلاقه ای دست می یابید که لذت کشف آن را برایتان شیرین تر می کند. البته این امکان از طریق تمرین امکان دارد و چند تکنیک ساده عکاسی همچون: پانینگچرخاندن دوربین و از همه سخت تر پرت کردن. نترسید. دوربین تان آسیب نمی بیند این شیوه به تنظیم دوربین به نوردهی طولانی و تایمر خودکار نیاز دارد. کافی است در مکان دلخواه بایستید. دوربین تان را تنظیم کنید. دکمه شاتر را بزنید و دوربین را به بالا پرت کنید. سر زمان خودش عکس دلخواه گرفته خواهد شد.

۲-زوم کردن در هنگام عکاسی

یکی از راه های خلق حرکت در عکاسی این شیوه است. به این ترتیب حس ۳ بعدی بودن به عکس می بخشید. همانطور که مشغول زدن دکمه شاتر هستید دکمه زوم را جلو و عقب ببرید. البته می توانید این شیوه را با سینک کردن فلاش هم ترکیب کنید. البته در آینده نزدیک بیشتر در این رابطه برای تان توضیح خواهم داد.

۳-فوکوس خلاقانه

بعضی اوقات ما عکس هایی را می بینیم که خوب فوکوس نشده اند. عکس هایی مات و غیر واضح. خوب چرا از این نقیصه برای خلق یک عکس شاهکار استفاده نکنیم؟ به این ترتیب یک عکس با یک رنگ بندی ملیح خواهیم داشت. بیننده عکس می تواند ذهنش را آزاد بگذارد و به این اثر شاخ و بال ببخشد.

۴-عکاسی از پوتین های تان

دوربین را روی زمین بکارید و زاویه ای به آن بدهید که یک عکس زیبا از سوژه تان در قاب دوربین تان خلق شود. این شیوه در عکاسی از آلات و ادوات کشاورژی و همچنین عکاسی از ساختمان های بلند بی نهایت موثر است.( یادم هست در سفری که به ایتالیا داشتم برای عکاسی از برج پیزا من و همسر خواهرم روی زمین خوابیدیم و دوربین هایمان را به سمت برج نشانه گرفتیم. درست است که حسابی خاکی شدیم اما عکسی متفاوت از عکس های دیگر توریست ها داشتیم).

۵-نوردهی زیاد یا overexpose

وقتی به سوژه ای برمیخورید که تضاد زیبایی را با محیط ایجاد می کند پس وقت آن رسیده که آستین ها را بالا بزنید و عکسی با نوردهی بالا خلق کنید.

۶-همگام سازی آرام فلاش

این شیوه یک تکنیک بزرگ عکاسی در لحظات نقص نور است. شما به این طریق می توانید از نور فلاش به عنوان یک منبع جبران استفاده کنید. با عقب و جلو بردن نور فلاش می توانید تمرین زیادی برای درک و یادگیری این شیوه انجام دهید. البته در آینده به آموزش این تکنیک نیز خواهم پرداخت.

۷-از بالا عکس بگیرید.

گاهی بهتر است شما تغییر ارتفاع دهید و از بالا به موضوع نگاه کنید. این شیوه برای حل مشکلات تان مفید فایده خواهد بود. به این ترتیب سوژه ریزتر جلوه می کند و صحنه ای جالب پدید خواهد آمد. فقط یادتان باشد که زاویه دوربین را تنگ نگیرید.

۸-نوردهی های چندگانه

بعضی از دوربین ها این امکان را برای شما فراهم می آورند که می توانید با کمک نوردهی های متفاوت عکس های زیبایی را خلق کنید.

۹-ذرات گردو غبار ایجاد کنید.

بعضی اوقات برای ساختن یک محیط وهم آلود همچون فیلم های مافیایی بهتر است تنظیمات iso را دستکاری کنید و گردو خاک ایجاد کنید.

۱۰-تراز سفیدی

با تغییر تراز سفیدی در عکس های معمول تفاوت را لمس کنید.

۱۱- استفاده از روش bulb

در خیلی از دوربین ها برای سرعت پایین بسته شدن شاتر یا نوردهی طولانی از واژه bulb استفاده شده است. شما به این وسیله می توانید تصاویری زیبا از حرکت ستارگان در آسمان داشته باشید. البته به خاطر داشته باشید که مقدار ISO را نیز تنظیم کنید.

۱۲- INFRARED

عکاسی infrared یک هنر است. هنری که می توانید از آن لذت ببرید. بیشتر دوربین ها را دارای چنین قابلیتی هستند. اما اگر دوربین تان چنین امکانی را برای شما فراهم نکرد ناراحت نباشید چرا که با فیلترهای infra راحت می توانید به مقصود خود نائل شوید. فقط به خاطر داشته باشید که اینگونه فیلترها نور محیط را دریافت می کنند و امکان عکسی تاریک را ایجاد می کنند، به همین منظور بهتر است از سرعت بالای شاتر، تنظیم ISO، استفاده از سه پایه غافل نشوید

اگر از اين نوشته لذت برديد براي رفع خستگي ما ، يک فنجان قهوه مهمانمان کنيد!

منبع: digital photography school.com


پشتیبانی توسط پیامک به 50001070100005
کسب درآمد سریع و آسان از اینترنت!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

دکمه بازگشت به بالا