استودیو عکاسیعکاسیمطالب آموزشینور پردازی

عکاسی استودیویی : انواع نور

من در کلاس های متعددی در مورد نورها تدریس کرده ام بنابراین سعی می کردم در چند کلمه به درک برخی نکات پایه و اساسی رنگ نورها به دیگران کمک کنم. یک دوربین دیجیتال می تواند انواع مختلف نورها را شناسایی کند اما اکثر دوربین ها زمانی که شما نورهای رنگی را باهم ترکیب می کنید دچار مشکل می شوند. به عنوان مثال چنانچه شما از دفتری که با لامپ های فلورسنت روشن شده و شخصی هم یک چراغ رومیزی با لامپ تنگستنی داشته باشد عکاسی کنید تصویر به دست آمده طبیعی به نظر نخواهد رسید. چشم انسان همیشه اطلاعاتی که دریافت می کند را تفسیر کرده و جمع آوری می کند چرا که در ارتباط با مغز است. درنتیجه چشم می تواند رنگی که در آن دفتر وجود دارد را تشخیص دهد اما متاسفانه این رنگ ها در هنگام چاپ قابل تشخیص نیستند.

عکاسی استدیویی

منبع نوری مورد علاقه من نور انعکاسی است. من این نور را به نور روز ترجیح می دهم چرا که خیلی بیشتر برروی آن کنترل دارم. نه تنها می توانم قدرت آن را کنترل کنم بلکه می توانم از ویژگی آن منبع نوری به نفع آن بهره ببرم. یک نور انعکاسی حرفه ای به راستی تنظیمات بسیار کمی دارد. خروجی منبع قدرت آن، خروجی الگوی نوری، روشن، خاموش کردن الگوی نوری و … و هرکدام از این نورها همه اینها را ندارد.

Calumet Travelight 750

مهمترین دکمه تنظیمات خروجی منبع نیرو می باشد؛ بر روی برخی از آنها این دکمه تنها دکمه تنظیماتی آنها است؟ نه تنها این مهمترین تنظیمات است بلکه منبع نیروی نور انعکاسی مهمترین عامل در خرید این نوع نور است.

یکی از بزرگترین دلایلی که من فکر می کنم منبع نیرو خیلی مهم می باشدآن است که من نور را از چراغ چشمک زن به منظور ایجاد عمل انعکاس مانند یک منبع نوری بزرگ استفاده می کنم. این کار این امکان را به من می دهد که یک نور نرم با سایه روشن های پراکنده خلق کنم که یک تغییر طولانی نرمی به شکل سایه دارد.

نور انعکاسی زمانی خلق می شود که جرقه ای از درون یک لامپ حاوی گاز زنون به بیرون می پرد این دلیلی است که نور طول مدت کوتاهی ـ در حدود ۱۰۰۰/۱ ثانیه ـ را دارد و گاهی اوقات هم به یک ۵۰۰۰۰/۱ ثانیه هم می رسد این یعنی آنکه نیازی نیست شما با وجود نور انعکاسی از سه پایه برای عکاسی از مردم استفاده کنید حتی اگر دستان شما بلرزد ویژگی شگفت انگیز دیگر نور انعکاسی این است که همان رنگی را دارند که یک نور روز معمولی دارد این ویژگی به ایجاد یک تصویر با نور روز یا تصویری با نور بیرونی که از پنجره می تابد کمک می کند.

زنی با تارت

هم نورهای انعکاسی و هم نور روز و لامپ تنگستنی طیف پیوسته و لاینقطع دارند این به معنی این است که چنانچه شما نور را از هرکدام از این منابع نوری بوسیله ای منشوری برای ایجاد رنگین کمان عبور دهید هیچ ناحیه ی سیاهی در جایی که نور خارج می شود ندارد خیلی از نورهای دست ساز این مشکل را دارند و باعث می شود تکثیر نورها به شکل نادرستی صورت گیرد حتی زمانی که نور به نظر قابل استفاد می آید.

کار بیلر، تصویر نهایی

نور روز مزیت فوق العاده ای دارد که به راحتی قابل دسترس است دیدن نور روز آسان است شما نیازی به پیش تصورکردن روز ندارید یعنی همان کاری را که شما با نورهای انعکاسی باید انجام دهید کنترل نور روز دشوار است مدت زمانی که وجود دارد ۱۲ ساعت است و بعد به سمت دیگری تغییر مکان می دهد اما چنانچه شما در یک مکان مناسب و زمان مناسب باشید نور روز شگفت آور و فوق العاده است من به جد تأکید نور روز با نورهای انعکاسی را برای ایجاد یک نور نرم که هنوز تلالو دارد دوست دارم.

نورهای تنگستنی: نورهای تنگستنی یکسری تارها و افروزه هایی دارند و این افروزه ها درون حباب قرار دارند، لامپ های نوری داخل خانه شما از نورهای تنگستنی هستند. هنگامی که این لامپ ها بالاخص برای استفاده سینمایی ساخته می شوند بگونه ای هستند که برای استفاده در دماهای بسیار بالا کاربرد دارد بنابراین در روشنایی بسیار آبی تر به نظر می رسد و نور درخشانتر می شود.

کالین با درختان

چنانچه شما نوری را برای اجرا به گونه ای ایجاد کنید که برای یک لامپ معمولی حرارت بالایی داشته باشند در چند ساعت اول شروع به تغییر رنگ می دهد و به سرعت از بین می رود، لامپ های خانگی وجود دارند که برای عکاسی در دسترس هستند. آنها در لوازم و وسایل خانگی توسط اسمیت ویکتور و سایر کارخانجات نصب می شوند. آنها بسیار ارزان قیمت هستند و ابزار خوبی برای آموزش چگونگی کارکرد نورها دارند اما آنها رنگ ثابتی ندارند و برای استفاده حرفه ای مناسب نیست چرا که رنگ آنها تغییر می کند.

همچنین لامپ های کوارتزی هم وجود دارند که بسیار کارا می باشند! هنگامی که من با آنها تصویر می گرفتم اوقات بی نظیری بود. این نوع لامپ ها رنگ ثابتی به مدت بیش ۶۰ ساعت دارند.از آنجا که می توانید نوردهی بیش از یک دقیقه فیلم را بدون وقفه مدیریت کنید و نیازی به نوردهی کل شات بطور همزمان نیست، کارهای خلاقانه زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید. من با دو نور کوارتزی و یک پروژکتور اسلاید کداک تصویری را گرفتم.

Smith-Victor Barndoors

من عادت دارم که از همه این نورها با تعداد بیشتری نورسنج استفاده کنم، دراین صورت برای هر نوری می توان به صورت جداگانه کنترل داشت. این به معنای خلق یک مجموعه ابزاری خواهد بود. من عکس های فوق العاده ای با این نوع روش گرفتم.گاهی شاتر به مدت بیش از ۱۵ دقیقه باز بود در حالی که بدون هدف در تاریکی این طرف و آن طرف می رفت. من این کار را کردم چون می توانستم به طرق مختلف بخش های مختلف شات را تحت کنترل خود در آورم.

درختان رز

اگرچه شما نمی توانید این کار را با دوربین دیجیتال انجام دهید، اما می توانید تصاویر فوق العاده ای از طبیعت بی جان خلق کنید . رمز کار این است که هر کدام از منابع نوری دیگر را حذف کنید. با این کار دیگر رنگ تصویر شما نامطلوب نخواهد شد. مطلب دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که این نورها مقدار زیادی حرارت تولید می کنند. بنابراین آسان تر این است که از آنها در زمستان استفاده شود تا تابستان. همچنین هنگام نگه داشتن این نورها باید دقت کنید، آنها واقعا داغ می شوند. علاوه بر پایه های نور و سایر ابزارآلات مربوط به آن، سه پایه را نباید فراموش کنید. نوردهی شما هنگام عکاسی اغلب بیش از ۳۰/۱ ثانیه طول خواهد کشید که این زمان برای نگه داشتن نورها با دست زمان زیادی است.

اگرچه این نورها برای کارهای حرفه ای مناسب نیستند اما به طور قابل توجهی ارزان هستند. آنها یک مزیت بزرگ دارند و همان طور که می دانید تا منابع نوری را نشناسید نمی توانید عکاسی کنید پس بهتر آن است که نور را با این نوع منابع نوری بیاموزید. شاید بد نباشد نگاهی هم به نوردهی لاول و اسمیت ویکتور هم بیاندازید.

شیشه های عطر

من در اینجا می خواهم در رابطه با نورهای مصنوعی موجود که گاهی اوقات نیاز است با آنها کار کنیم، صحبت کنم. به نظر من بهتر است راجع به فلورسنت ها باشد. چراکه آنها یکی از بدترین نورهایی هستند که به طور مرتب با آنها در تماس هستیم. حداقل سه دلیل برای اینکه چرا کار کردن با آنها دشوار است، وجود دارد:

۱٫ آنها یک طیف پیوسته ندارند. چنانچه به طیف نوری یک حباب نور استاندارد یا طیف نور خورشید نگاه کنید می بینید که یک تغییر تدریجی نرمی از قرمز به آبی دارند، همان طور که در بالا به آن اشاره کردم اگر به طیف نوری فلورسنت نگاه کنید می بینید که امواج بسیار درخشانی دارد که تغییرات آن نرمی کمتری نسبت به حباب و نور خورشید دارد. این یعنی آنکه حتی وقتی فلورسنت را فیلتر هم کنید، عده ای از رنگ ها درخشان و عده ای دیگر تاریک هستند. این باعث می شود که در هنگام عکاسی حرفه ای کار با این نوع نورها به شدت دشوار شود.

موتورسیکلت هندی سال ۱۹۴۷

۲٫ فلورسنت ها رنگ خود را بعد از یک چرخه ۶۰/۱ ثانیه ای تغییر می دهند. این به این خاطر است که جریان با حرکت الکترون ها در سیم تغییر می کند. این امر رنگ تیوپ فلورسنت را در هر ۶۰/۱ تغییر می دهد.ac این موضوع در امریکا صادق است و ممکن است این بازه زمانی در کشورهای دیگر متفاوت باشد. بهترین روش برای مقابله با این موضوع این است که از یک شاتر با سرعت ۳۰/۱ در هر ثانیه استفاده شود که باعث می شود این چرخه زمانی را که ۶۰/۱ در هر ثانیه است به ۱۵/۱ در هر ثانیه کاهش یابد. آه خدایا، من از نوشتن این کسرهای ریاضی گونه نفرت دارم!!!

۳٫ تیوپ فلورسنت هر بار رنگ عوض می کند. دو تیوپ قرار گرفته در یک جا و در یک زمان ممکن است رنگ را به روش های مختلف تغییر دهند. من فکر میکنم رنگ سفید یخی ثابت تر از هر رنگ دیگری در فلورسنت ها باشند اما باز هم این موضوع کاملا قابل پیش بینی نیست.

تیوپ فلورسنتی سفید تخت هالوژن نور روز

طیف سنج منابع نوری مختلف را نشان می دهد.

فلورسنت با نورهای مختلف دیده می شود.

در کل کار کردن با تمام آنچه در بالا گفته شد با دیجیتال خیلی بهتر از فیلم است. دیجیتال تعادل رنگی نسبتا بهتری از این ها را در اکثر اوقات می دهد اما چنانچه آنها را با نورهای چشمک زن که طیف نوری یکسانی در روز دارند ترکیب کنیم، خیلی سخت خواهد شد تا به یک تعادل برسند.

تصویر لانس با نور چشمک زن و تیوپ فلورسنت

بهترین کار این است که از این نورها دوری کرد. یا ینکه فلورسنت را به تنهایی برای عکاسی استفاده کنید. چنانچه مجبور بودید آنها را ترکیب کنید، سعی کنید نورهای چشمک زن را با این نورها ترکیب کنید( فیلتر سبز رسکو پلاس) این کار گاهی اوقات عملی می شود و جواب خواهد داد.

تصویر لانس با نور چشمک زن

۰

اگر از اين نوشته لذت برديد براي رفع خستگي ما ، يک فنجان قهوه مهمانمان کنيد!

منبع: سایت کانون عکاسان ایران


پشتیبانی توسط پیامک به 50001070100005
کسب درآمد سریع و آسان از اینترنت!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

  1. agar joz khode nevisande haye sayt post bezaran chera esmeshoon tooye post neveshte nemishe??????? pas chera esme man inja nist??????fek kardam mitoonam inja ba nevisandeha hamkari dashte basham ama fekr nakonam chenin ejazei beman bedin……..khosh hal mishodam age hamkari mikardim…….dar nazar dashtam yekseri matalebe dige ham bezaram tooyte sayt ama fekr konam bayad ejaze in kar ra aval gerefte basham……… aya az man eshtebahi sar zade???????? mamnoon misham javabe man ra bedid

    ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا