عکاسیمطالب آموزشی

عکاسی دیجیتال از نور تا رم

فرآیندعکاسی دیجیتال عبارتست از ثبت اثر نور بوسیله دوربین عکاسی تا تصویر مورد نظرحاصل شود. حال این عکس باید به گونه ای در دوربین نگهداری شود تا بتوان در آینده از آن استفاده کرد. این عمل بوسیله سنسورهای تصویری دوربین، کامپیوتر پروسس تصویر و رم انجام می گیرد.

در دوربین های آنالوگ قدیمی یک فیلم شیمیایی وجود داشت که در هنگام عکاسی نسبت به انرژی نور واکنش نشان می داد. تا تصویر نهایی را باظاهر کردن فیلم بدست آورد. ولی در دوربین های دیجیتال امروزی اینگونه نیست.

در دوربین های دیجیتال نورها بر روی یک تکه فیلم جمع آوری نمی شوند، بلکه آنچه از لنز می گذرد به سنسورهای حساس به نور برخورد می کند این سنسورها  انرژی نور را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند.

سنسور تصویر

سنسور تصویر در حقیقت یک چیپ الکترونیکی است که بر روی یک برد در داخل دوربین نصب شده است. سطح این چیپ از میلیونها چشم کوچک پوشانده شده است، هر کدام از آنها مقدار معینی نور را ثبت می کنند. و یک پیکسل را می سازند. به کمک علم نوین الکترونیک اطلاعات مربوط به این میلیونها نقطه به یک تصویر دیجیتال تبدیل می شود.

اطلاعات حاصل از هر باز و بست لنز در پروسسور تصویر پردازش می شوند. این همان جایی است که تصاویر به فایلهای دیجیتال تبدیل می شوند. و در نهایت این فایلها در حافظه دوربین ذخیره می شوند.

اکنون تصاویر شما دیجیتال هستند یعنی می توانید آنها را بارها و بارها کپی کنید از جایی به جای دیگر و از حافظه به کامپیوتر انتقال دهید بدون اینکه کیفیت خود را از دست بدهد.

شکل ۱۲ داخل یک دوربین نیکون cool pin را نشان می دهد، که سنسور کوچک تصویر بر روی برد نصب شده است و لنز در مقابل آن قرار دارد.

برای ذخیره فایلها از کارت حافظه استفاده می شود امروزه کارتهای xD به بازار آمده اند که کوچکترین کارتها هستند و انرژی باتری را کمتر هدر می دهند وبرای دوربین های کوچک بسیار مناسب هستند. بیرون کشیدن و جازدن این کارتها کمی ازکارتهای قدیمی مشکلتر است. بنابراین انتقال فایل با کابل USB به مراتب ساده تر است..

۰

اگر از اين نوشته لذت برديد براي رفع خستگي ما ، يک فنجان قهوه مهمانمان کنيد!پشتیبانی توسط پیامک به 50001070100005
کسب درآمد سریع و آسان از اینترنت!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

دکمه بازگشت به بالا