عکاسیسبک های عکاسیمطالب آموزشی

توازن در عکاسی طبیعت

یکی از مهمترین کارهایی که میتوانید بکنید تا عکسی که می گیرید هم از نظر بصری جذاب و هم از نظر مفهومی جالب باشد ایجاد یک ارتباط بین بخش های مختلف آن است.

یک تصویر در کل از یکسری عناصر مشتق پذیر ایجاد شده و این عناصر را میتوان از هم تفکیک کرد و یا آنها را با هم تلفیق کرد. درواقع یک تصویر از چند لایه از عناصری که روی هم قرار گرفته اند تشکیل شده که یک عکاس باید بین این لایه ها ارتباط ایجاد کند، اما چگونه؟

یکی از این راه ها ، چیزهایی است که در این مطلب جهت ایجاد توازن در عکس به آن اشاره می کنم.

l_Uummannaq_Night_akkaserooz.ir
در تصویر بالا میتوانید یک مثال ساده از توازن را ببینید، قرار گیری یک کوه یخ با رنگ روشن در کنار یک کوه سنگی می باشد.

وقتی تجسم درستی از یک تصویر داشته باشید، بخصوص شباهت ها ، مانند وجود آسمان و زمین در یک عکس یا گل قرمز رنگ روی زمین و یا غروب خورشید در آسمان، میبینید که یک ارتباط بین همه آنها وجود دارد که از لحاظ بصری و مفهومی توازن را ایجاد کرده و عکس را جذاب تر میکند.

ولی این تنها رنگ ها نیستند که باید توازن داشته باشند بلکه اشکال ، خطوط و بافت و … نیز باید با همدیگر موازات داشته باشند. اشعه نور خورشید در بین ابرها با خطوط بین شن و ماسه ها ، وجود این توازن به بیننده بیشتر کمک می کند تا احساس عکاس را در هنگام گرفتن عکس بهتر درک کند. در واقع این یک راه برای نشان دادن منظور ومقصود عکاس به بیننده است.

در عکس سعی کنید حد اقل دو توازن داشته باشید مثلا در تصویر پایین دو شباهت وجود دارد :

l_Kalfshamarsvik_akkaserooz.ir

این یک فانوس دریایی است که شبیه به یک ستون می باشد و شما میتوانید عناصر دیگری در این تصویر ببینید که همسو با آن قرار دارد مثلا سنگهایی که شبیه به ساختار برج فانوس می باشند و دومین چیزی که به موازات همدیگر هستند نور زرد چراغ فانوس و پوشش گیاهی روی زمین است که احساس عکاس و محیط را به خوبی بیان میکند.

یک مثال دیگر تصویر زیر است که توازن به خوبی در آن رعایت شده . موازات بین سایه ی درختی که در مرکز است و اشعه نور خورشید که هر دو به درخت مرتبط می شوند. در آن میتوان حس گرمای آفتاب و سایه درخت را به خوبی لمس کرد . رنگ زرد زمین و نور خورشید از دیگر توازن است و میتوان به خوبی گرمای کویر و خشکی درختان بر اثر تابش نور گرم خورشید را احساس کرد و همین تصویر را جذاب تر کرده است.

l_Sossusvlei_akkaserooz.irامیدوارم از این مطلب خوشتان آمده باشد. لطفا با ارسال دیدگاه و یا تجربه خود در این رابطه ما را یاری کنید.

همچنین برای فراگیری مطالب بیشتر در رابطه با توازن کانال تلگرام ما را دنبال کنید.

اگر از اين نوشته لذت برديد براي رفع خستگي ما ، يک فنجان قهوه مهمانمان کنيد!پشتیبانی توسط پیامک به 50001070100005
کسب درآمد سریع و آسان از اینترنت!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

دکمه بازگشت به بالا